Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-111122.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ekim ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,4 arttı. Piyasa beklentisi fiyatlarda yüzde 0,6 artış olacağı yönündeydi. Tüketici fiyatlarında yıllık bazda artış yüzde 7,7 olarak gerçekleşti. Analistler yıllık artışın yüzde 8,2'den yüzde 7,9'a ineceği tahmininde bulunmuşlardı. Çekirdek olarak kabul edilen gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,3, yıllık yüzde 6,3 arttı. Analistlerin beklentisi aynı sırayla yüzde 0,5 ve yüzde 6,5 artış olacağı yönündeydi. ABD'de tüketici fiyatları Temmuz ayında gördüğü 41 yılın en yüksek seviyesinin ardından, dördüncü ayda da yıllık bazda düşüş gösterdi.

ABD doları, tahmin edilenden daha düşük enflasyon okumasının piyasa katılımcılarının Fed’in faiz artırım hızında bir yavaşlama beklemesine neden olmasının ardından Perşembe günü çoğu önde gelen küresel para birimleri karşısında keskin bir düşüş yaşadı. Dolar endeksi en son Eylül ortasında görülen seviyeye geriledi.

Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yayınlanan raporunda, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısının 5 Kasım'da sona eren haftada 7.000 artarak 225.000'e yükseldiğini açıkladı. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 250 düşerek 218.750'ye geldi.

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü Salı günü yapılan ara seçimleri "Amerika için iyi bir gün, demokrasi için iyi bir gün" ve Demokrat Partisi için "güçlü bir gece" olarak nitelendirdi.

Kansas City Federal Rezerv Başkanı Esther George, art arda dördüncü aydır düşen enflasyon verileri nedeniyle önümüzdeki aylarda faiz artırımlarının hızının yavaşlatılmasına desteğini doğruladı. George, ABD için yıllık enflasyonun beklenenden daha az %7,7'ye düştüğünü gösteren Ekim TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından "daha ölçülü" bir yaklaşım çağrısında bulundu . Görünüm hakkında yorum yapan George, ABD ekonomisinin dinamiklerinin önceden belirlenemeyeceğini savundu.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester Perşembe günü yaptığı açıklamada, merkez bankacılığı sisteminin yukarı yönlü enflasyon riskleri ortadan kalkana kadar sıkılaştırma politikasına devam etmesi gerektiğini söyledi. Geçen ay ABD'de yıllık enflasyonun %7,7'ye düştüğünü gösteren en son TÜFE verilerinin ardından açıklamalarda bulunan Mester, Federal Rezerv'in ana riskinin oranların yeterince yükseltilememesi olduğunu savundu. Enflasyon düşmeden önce oranların ne kadar yüksek olması gerektiği şu anda belirsiz dedi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed'in faiz artırımlarında yavaşlamanın uygun olacağı bir noktaya yaklaştığını söyledi. Harker, "Önümüzdeki aylarda, elde ettiğimiz kümülatif sıkılaştırmanın ışığında, yeterince kısıtlayıcı bir duruşa yaklaştığımızda faiz artırımlarımızın hızını yavaşlatacağımızı umuyorum" dedi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD'de açıklanan Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası yaptığı değerlendirmede, "Ekim ayı verisi iyi haber. Ancak tek bir ay zafer ilan etmek için yeterli değil. Fed enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmekte kararlı olacak" diye konuştu.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nin ekonomik faaliyetinin 2022'nin üçüncü çeyreğinde önemli ölçüde daralmasının muhtemel olduğunu ve hızla artan fiyatların harcama ve üretim üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesiyle birlikte ekonominin 2023'e kadar "daha da zayıflayacağını" öngördüğünü açıkladı.

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi (ECB) üyesi François Villeroy de Galhau Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fransız ekonomisinin aşağı yönlü bir spirale gitmeyeceğini, ancak "sınırlı ve geçici bir resesyonun" mümkün olduğunu söyledi.

Japonya'nın döviz politikasından sorumlu isim olan Maliye Bakan Yardımcısı Masato Kanda, döviz piyasasındaki hareketleri büyük bir dikkat ile izlemekte olduklarını ve ihtiyaç olması halinde harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

Japonya Merkez Bankası Cuma günkü ön raporunda, Japonya'da üretici fiyatlarının Ekim ayında bir önceki aya göre %0,6 arttığını belirtti. Yıllık bazda, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) beklentileri aşarak %9.1 arttı. İhracat Fiyat Endeksi Ekim 2021'e göre %1,8 artarak aylık %0,5 düştü. İthalat Fiyat Endeksi aylık %1.9 düşerek yıllık %16,6 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!