Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-110123.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Başkanı Jerome Powell, fiyatları istikrara kavuşturmanın siyasi olarak popüler olmayabilecek zor kararlar almayı gerektirdiğini belirtti. Powell ayrıca, Fed’in bir iklim politika yapıcısı olmadığını ve olmayacağını söyledi. Powell ayrıca, “İklim değişikliğini doğrudan ele alan politikalarla ilgili kararlar hükümetin seçilmiş organları tarafından alınmalı ve böylece halkın seçimlerde ifade edilen iradesini yansıtmalıdır” dedi. Fed başkanı, kongre mevzuatı olmadan daha yeşil bir ekonomiyi desteklemek veya iklime dayalı diğer hedeflere ulaşmak için para politikasının veya denetleme araçlarının kullanmasının uygun olmayacağını belirtti ve “iklim politika yapıcısı değiliz ve olmayacağız” dedi.
Dünya Bankası, 2023 küresel ekonomi büyüme görünümünü 2023 için daha önceki %3′lük projeksiyonundan %1,7′ye düşürdü. Dünya Bankası, yalnızca pandemi ve küresel mali krizin neden olduğu küresel durgunlukların gölgesinde kalan, yaklaşık otuz yılın üçüncü en zayıf büyüme hızı olacağını belirtti. Düzeltmeye, ABD ekonomisine ilişkin beklentilerindeki önemli bir düşüş yol açtı - şimdi, önceki %2,4′lük bir tahminden %0,5′lik bir büyüme öngörüyor. Dünya Bankası, Çin için 2023 büyüme görünümünü %5,2′den %4,3′e, Japonya için %1,3′ten %1′e ve Avrupa ve Orta Asya için %1,5′ten %0,1′e düşürdü. Dünya Bankası, “Küresel büyüme o kadar yavaşladı ki, küresel ekonomi tehlikeli bir şekilde resesyona girmeye yakın” dedi ve durgun büyümenin arkasında “beklenmedik derecede hızlı ve eşzamanlı” bir küresel para politikası sıkılaşmasına bağlandı. Açıklamada, “ABD, Euro bölgesi ve Çin, belirgin bir zayıflık döneminden geçiyor ve bunun sonucunda ortaya çıkan yayılmalar, yükselen piyasa ve gelişmekte olan ekonomilerin karşı karşıya olduğu diğer ters rüzgarları şiddetlendiriyor” denildi. Raporda, “Yeniden açılmanın sağlık sektörüne aşırı yük bindiren ve güveni sarsan büyük salgınlara yol açması halinde Çin’deki ekonomik toparlanma gecikebilir” denildi.
Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mario Centeno, cari faiz artırım sürecinin sonuna yaklaşılmakta olduğunu söyledi. Portekiz Parlamentosu'nda konuşan Centeno, enflasyonun Ocak ve Şubat aylarında bir miktar direnç gösterebileceğini, ancak Mart ayında düşmeye başlayacağını da savundu.
Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyon bastırılana kadar bir süre daha yüksek oranların devam etmesiyle birlikte daha fazla faiz oranı artışı beklediğini söyledi. “Yeterince kısıtlayıcı bir federal fon oranına ulaştığımızda, oranın bir süre daha bu seviyede kalması gerektiğini umuyorum” dedi.
Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, Fransa’da en tartışmalı konuların başında gelen emeklilik yasası hakkında yaptığı açıklamada, kademeli olarak yükselecek olan yasal emeklilik yaşının 2030 yılında 64’e çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti. Borne’nin emeklilik yaşının 2030 yılına kadar 64’e çıkarılacağı yönündeki açıklamaların ardından ülkenin en büyük 8 sendikası 19 Ocak’ta 1 günlük grev çağrısı yaptı.
ABD Enerji Bilgi İdaresi EIA, Brent petrol fiyatı için 2023 yılı ortalama beklentisini %10 aşağı çekerek 83 dolara indirdi. Kuruluş, 2024 yılında ise fiyatı 78 dolar tahmin etti
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!