Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX110122.png

Günlük Forex Bülteni

Tahvil Faizleri Yükselişi İle Hızla Yara Alan Piyasalar, Powell’ın Konuşma Metniyle “Şimdilik” Can Buldu!

Yurt içi ekonomik takvimde, dün açıklanan  Kasım ayının İşsizlik Oranı; Ekim ayındaki seviyesi olan yüzde 11.2’de sabit kaldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 12 ay ve 5 yıl vadeli iki tahvil ihalesi gerçekleştirdi. Hazine, 12 ay vadeli kuponsuz devlet tahvilinin ihracında 1,42 milyar TL'lik satış gerçekleştirirken, ihalede bileşik faiz yüzde 23,76 oldu. 5 yıl vadeli tahvil ihalesinde ise 1,03 milyar TL'lik satış yapılırken, bileşik faiz yüzde 26,34 oldu

Küresel tarafta, bir süredir olduğu gibi dünkü işlem gününde de; bir yandan Omicron varyantı kaynaklı hızla yayılmaya devam Covid-19 Pandemisinin sosyal ve ekonomik sonuçları, diğer yandan da FED başta olmak üzere  majör merkez bankalarının politika hamlelerine dair öngörüler takip edildi.

Çin’de yeniden tırmanışa geçen Covid-19 vakaları, ülke ekonomisinin büyüme tahminlerien ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirirken; Avrupa ve ABD’de rekor düzeylerde devam eden vaka artışları da küresel ekonomik görünüme gölge düşürmeye devam etti.

Geçtiğimiz Cuma günü ABD’de açıklanan ekonomik verilerde; Tarım, Dışı İstihdam verisinin beklentinin hayli altında kalmasına karşın, Ekim ve Kasım ayı datalarında yapılan pozitif revizeler ile İşsizlik Oranı’nın yüzde 3.9’a gerilemesi; FED sıkılaştırmasına dair öngörülerin oldukça şahin düzeyde kalmasına neden oldu. Bu bağlamda, Goldman Sachs’tan gelen açıklamada: FED'in bu yıl faiz oranlarını dört kez artırmasının büyük olasılık olduğu ve FED’in bilançosunu küçültmeye de Temmuz ayında başlayacağı öngörüsünde bulunuldu.

Richmond FED Başkanı Thomas Barkin: "Aralık ayında aldığımız kararları destekliyorum. Tahvil alımı yoluyla ekonomiye teşvik sağlama sona erdirildiğinde faiz oranlarının artırılmasına açığım. Bunun için de, Mart ayı akla yatkın" ifadelerini kullandı. Son zamanlarda gerek ekonomik verilerin iyi gerçekleşme göstermesi, gerekse de bölgesel FED Başkanları ve FOMC Yönetim Kurulu üyelerinden gelen bu şahin açıklamalar ile hızla tırmanan ABD tahvil faizleri dün de bu yönde hareket etti. 2 yıllık ABD tahvil faizi, Cuma günü olduğu gibi tekrardan yüzde 0.90 seviyesini aşarken, 10 yıllık tahvil faizi ise, 2020 Ocak ayından bu yana ilk kez yüzde 1.80 seviyesini test etti.

Diğer yandan, hızla artan Covid-19 vakaları sonrasında yeniden ortaya çıkması muhtemel arz/tedarik sıkıntıları kaynaklı enflasyon artışı beklentileri, ABD tahvil faizlerinin yanı sıra; diğer birçok ülkenin tahvil faizlerini de yükseltmekte. Avrupa’nın amiral gemisi Almanya’da, bu kapsamda 10 yıllık tahvil faizi 2019 Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini test etti. Keza, Alman tahvilleri gibi negatif bölgede yer alan tahvil faizlerinin piyasa değerinin son 20 ayın en düşük seviyesine inmesi de; dün piyasadaki risk iştahını azaltan gelişmelerdendi.

Tahvil faizlerindeki bu yükselişler, risk iştahını hızlı bir şekilde daraltırken; akşam saatlerinde, FED Başkanı Jerome Powell’ın ikinci dönem FED Bşkanlığına adaylığı kapsamında ABD Senatosu’nda yapacağı konuşmanın metninde yer alan bazı ifadeler piyasalara can suyu oldu. Özellikle, FED’in elindeki araçların enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanılacağına dair ifade sonrası; ABD 10 yıllık tahvil faizleri başta olmak üzere tahvil faizleri hızla geri çekildi ve küresel risk alma iştahı da hızla toparlandı.

FED Başkanı Powell’ın, Senato’da Yapabileceği Ekstra Açıklamalar Dikkatle Takip Edilecek!

Haftanın ikinci işlem gününün ekonomik takvimininde de; majör merkez bankalarının yetkilikerinden gelecek açıklamalar önemli olacak. Özellikle de, FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar ile oynaklık düzeyinde artış görülebilir. Yine, bazı bölgesel FED başkanları ve FOMC üyeleri ile ECB Başkanı Lagarde’dan gelecek ifadeler de takibimizde olacak. Ayrıca, Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler de fiyatlamalar açısından yine önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!