Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX100921.png

Günlük Forex Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*Japonya Başbakanı Suga: Ülkesinde, koronavirüs salgınının yeniden artış göstermesi kaynaklı devreye alınan OHAL’in süresini ay sonuna kadar uzattı. Suga, ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada ise; “Aşı sertifikaları ile virüs kısıtlamalarını gevşeteceğiz” dedi.

*Japonya gibi, Bölgenin diğer ekonomilerinde de hızla artan vakalar tedirginliğe neden olurken; Çin regülatörlerinin, Tencent gibi büyük şirketleri de kapsayan oyun şirketlerine; “Kârlılığa odaklanmayın” uyarısında bulunması sonrasında piyasalarda negatif fiyatlamalar ortaya çıktı. İlerleyen saatlerde ise; Çin’in düzenleyici kurumunun, gayrimenkul devi Evergrande’nin 300 Milyar Dolar’ı aşan borçlarının ödeme tarihlerini kreditörlerle yueniden müzakere edebilmesine olanak sağladığına dair haber akışları piyasalara kısmen moral oldu.

*Küresel tarafta ECB kararları dikkatle beklenirken, FED üyelerinden gelen açıklamalar da piyasalar üzerinde etkili oldu. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan’ın: “Covid-19 vakalarının yeniden artışa geçmesi sonrasında 3.Çeyrek ve senenin tamamı için büyüme öngörülerini aşağı yönlü revize edeceğine” dair açıklaması piyasalarda negatif fiyatlanırken, şahin üyelerden Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in: “Eylül FOMC toplantılarından tahvil alımlarının azaltılması yönünde bir çağrı beklemediğine” dair söylemi ile risk alma iştahında toparlanmalar ortaya çıktı.

*Öğleden sonra ECB tarafından açıklanan kararlarda ise; faiz oranları ve aylık 20 Milyar Euro tutarındaki varlık alım programı(APP) sabit bırakılırken, Pandemi döneminde çıkartılan Acil Durum Varlık Alım Programı(PEPP)’nda önceki iki çeyreğe göre daha düşük  bir varlık alım hızına geçilmesi uygun görüldü. Basın toplantısında konuşan Başkan Lagarde:  Ekonomik toparlanmanın bu yıl sonunda pandemi öncesi seviyeye dönmesinin beklendiğini söyledi. Lagarde ayrıca: PEPP’in azaltılmaya başlamasının bir tapering olmadığını, varlık alım programında 3 aylık bir ayarlama yaptıklarını ve Aralık ayında da TLTRO(Hedefli Uzun Vadeli Refinansman Operasyonları)’nun tartışılabileceğini söyledi.  Açıklanan projeksiyonlarda; 2021 yılı büyümesi yüzde 4.6’dan yüzde 5.0’e ve 2022 yılı büyümesi yüzde 4.7’den yüzde 4.6’ya revize edilirken, 2023 yılı büyümesi ise yüzde 2.1 seviyesinde sabit bırakıldı. Enflasyon projeksiyonlarında da; 2021 yılı tahmini yüzde 1.9’dan yüzde 2.2’ye, 2022 tahmini yüzde 1.5’den yüzde 1.7’ye, 2023 tahmini yüzde 1.4’den yüzde 1.5’e revize edildi.

*Dünya’nın en büyük petrol tüketicisi konumundaki Çin’in, devlet rezervlerini ilk kez piyasaya süreceğine dair haber akışı petrol fiyatlarını gün içerisinde baskıladı.

*Global çapta artan konteyner talebi nedeniyle fiyatlarda yaşanan artışlar ile 9 Eylül haftası itibariyle açıkanan dataya göre; Dünya Konteyner Endeksi’ndeki yükselişler 21.haftasında da devam ettiği ve 40’lık olarak tanımlanan Konteyner’ın spot navlun fiyatının 97 Dolar artışla 10 Bin 83 Dolar’a çıktığı belirtildi.

*ABD’de açıklanan günün kritik verisi Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları; 310 Bin seviyesine geriledi ve Pandemi dönemindeki en düşük seviyesini yeniledi.

*Akşam saatlerinde ise dikkatler; ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklaması beklenen CVovid-19 Pandemisi ile mücadele planına çevrildi. Biden, yaptığı açıklamada: Federal memurlar ve sözleşmeli çalışanlar için aşı olma zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

İngiltere ve ABD Ekonomik Verileri Önemli Olacak!

*Küresel ekonomik takvimde bugün; İngiltere’nin büyüme ve ABD’nin Üretici Fiyat Endeksi verileri kritik olacak. İç tarafta ise; İşsizlik Oranı datasını izleyeceğiz.

*Haber akışları tarafında da; küresel çapta yeni tip Coronavirüs(Covid-19) Pandemisi başta olmak üzere önemli  konulara dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar yine takibimizde olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!