Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX100821.png

Günlük Forex Bülteni

Çin Ekonomisine Dair Senelik Büyüme Beklentileri Düşürüldü!

Çin’de, dün açıklanan enflasyon rakamlarında; aylık TÜFE yüzde 0.2’lik beklentinin kısmen üzerinde artış gösterirken, verinin senelik gerçekleşmesi de beklentilerin üzerinde gelmesine karşın; geçen ayki yüzde 1.1’lik rakamdan -baz etkisiyle- yüzde 1.0 seviyesine geriledi. Çin’in yoğun ihracat yaptığı ülkeler üzerindeki enflasyon baskıları açısından kritik olan ÜFE rakamı ise; gerek geçen ayki, gerekse tahmin seviyesi olan yüzde 8.8’in üzerinde; yüzde 9.0 olarak gerçekleşme gösterdi ve küresel enflasyon görünümü açısından yukarı yönlü risklerin canlı olduğuna işaret etti.

TÜFE tarafındaki zayıflık, ülke ekonomisindeki talep artışının sorgulanmsına neden olurken; son zamanlarda Delta varyantı kaynaklı yeniden tırmanan Covid-19 vakalarının neden olduğu karantina tedbirleri ve ülkede devreye alınanan yeni regülasyonların tedirginliği ile birlikte, bazı önemli yatırım kuruluşlarının Çin’e dair büyüme öngörülerini aşağı yönlü revize etmesi dikkat çekti.

Goldman Sachs, 3.Çeyrek büyüme tahmininde; sert bir revizeye giderek yüzde 5.8’den yüzde 2.3’e indirirken, buna karşın 4.Çeyrek tahminini ise; yüzde 5.8’den yüzde 8.5’e yükseltti. Bu rakamlar sonrasında; kurumun Çin ekonomisine dair senelik büyüme tahmini; yüzde 8.6’dan yüzde 8.3’e indirildi. JP Morgan’dan gelen öngörülerde de; 4.Çeyrek büyüme tahmini yüzde 6.1’den yüzde 6.6’a çıkartılmasına rağmen, sene sonu büyüme beklentisi yüzde 9.1’den yüzde 8.9’a revize edildi.

Yine, Çin’de dün açıklanan verilerde; Temmuz ayında havayolu seyahatlerinin Pandeminin başından bu yana en sert düşüş göstermesi de, ülkenin büyümesine dair endişeleri haklı çıkartabilecek türden bir gelişme olarak karşımıza çıktı.

 

Piyasalar, Çok İyi Gelen ABD İş İstatistiklerini Sindirmeye Çalışıyor!

Geçtiğimiz Cuma günü, küresel piyasalar açısından hayli kritik olan; Tarım dışı İstihdam Değişimi, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar gibi ABD İş İstatistikleri’nin beklentilerden çok iyi gelmesi; Dolar varlıklarında sert değer kazançlarını beraberinde getirmiş, buna karşın; diğer para birimleri ve emtialar cephesinde ise sert değer kayıpları ortaya çıkmıştı. Dün, piyasa açılışından itibaren emtialardaki baskı devan ederken; petrol gibi ürünlerdeki gapli satıcılı açılışın yanı sıra, Ons Altın ve Gümüş gibi kıymetli metaller ise; Japonya seansı açılışında algoritmik trading işlemlerinin de tetiklemesi ile –geçici de olsa- oldukça sert satış yedi.

ABD’deki yeni altyapı paketi konusunda; Biden hükumeti daha büyük teşvikleri devreye koymak isterken, Pazar günü yapılan oylamada; 29’a karşı 68 oy ile önceki hafta Kongre’ye sunulan paketin müzakere aşaması tamamlandı. Bir diğer önemli husus ise, 31 Temmuz’da dolan borç tavanının askıya alınması hususunda Hazine Bakanı Janet Yellen’ın: İki partili bir çözüm ile borç tavanının yeniden askıya alınmasını istemesiydi.

Öte taraftan, Cuma günkü iyi veriler sonrasında artan sıkılaştırma endişeletine karşın; büyük yatırımm bankaları ABD’nin sene sonu tahvil faizlerine yönelik aşağı yönlü revizelere gitti. Goldman Sachs, 10 yıllık tahvil faizi beklentisini yüzde 1.90’dan yüzde 1.60’a düşürürken, JP Morgan da; 10 ve 30 yıllık tahvil faizlerine dair beklentilerde 20’şer baz puan indirime gitti(10 yıllık yüzde 1.75, 30 yıllık yüzde 2.40).

 

ABD’de Yeni açılan İş Sayısı Bir Rekor Daha Kırdı!

Dün, ABD’de açıklanan önemli verilerden JOLTS(Yeni İş İmkânları ve Personel Değişim Oranı) verisinde 10 Milyon 70 Bin’lik gerçekleşme ile yeni bir rekor kırıldı ve ABD Borsaları, tahvil faizleri ve ABD Doları miktar daha değer kazandı. Tahvil faizleri ve ABD Doları’ndaki güçlenme üzerinde ayrıca, Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic’in: FED’in, Ekim-Aralık arasında sıkılaştırmaya başlayabileceğine dair söylemleri etkiliydi. Keza, Boston FED Başkanı Eric Rosengren’den gelen: FED’in, Eylül ayındaki FOMC toplantıları ile varlık alımlarını azaltacağını duyurması gerektiğine dair sözler de hayli önemliydi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!