Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

100622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Kremlin’den yapılan açıklamada, Ukrayna tahılı konusunda Türkiye ile anlaşmaya varılmadığını, çalışmaların devam ettiği belirtildi.
•    WSJ’nin haberine göre ABD ve Avrupalı müttefikler küresel petrol fiyatlarını kısıtlamaya çalıştıkları belirtildi. Haberin detaylarında ABD Hazine Bakanı Yellen, görüşmelerin Moskova’nın enerji gelirini sınırlamayı ve bir durgunluğu önlemek için Rusya’nın arz akışını sürdürmeyi hedeflediğine yer verildi.
•    Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarını sabit bıraktı. Karar metninde ECB GSYİH tahminlerini düşürdü. 2022’de yüzde 2,8 büyüme ve yüzde 6,8 enflasyon öngördükleri belirtildi. ECB, varlık satın alma programı (APP) kapsamındaki net varlık alımlarını 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren sona erdirmeye karar verdi. ECB son olarak Temmuz ayındaki toplantıda faizlerin 25 baz puan artırılmasını değerlendiriliyor. Eylül sonra için ise kademeli ama kararlı faiz artışı öngördüklerini belirtti.
•    ECB, ortalama EUR/USD paritesini 2022'de 1,07, 2023 ve 2024'te 1,05 olarak bekliyor. ECB, petrol fiyatını 2022'de 105,8 dolar, 2023'te 93,4 dolar, 2024'te 84,3 dolar olarak bekliyor.
•    ECB Başkanı Lagarde faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, Temmuz ayında 25 baz puan faiz artırımı yapma niyetinde olduklarını ifade etti. Eylül ayında güncellenen enflasyon tahminlerine göre faizleri bir kez daha artırma niyetin olduklarını ancak orta vadeli enflasyon görünümü aynı kalır ve ya kötüleşirse Eylül ayında daha büyük bir faiz artırımı gelebileceğini söyledi.
•    IMF Sözcüsü Rice, fonun bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme beklentisinde bir kez daha aşağı yönlü revizyona gidilmesinin beklendiğini ifade etti.
•    ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin resesyon yaşayacağını düşünmediğini söyledi. Benzin fiyatlarının yakın zamanda düşmesinin pek olası olmadığını belirten Yellen, daha yüksek enerji ve gıda fiyatları riskleri gördüğünü açıkladı.
•    Ekonomik takvime göre ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden kötü gerçekleşti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre, Mayıs ayında tüketici fiyat endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,1 arttı. Bir önceki ay da enflasyon aynı seviyedeydi. Ekonomistler, enflasyonun yüzde 2.2 seviyesine çıkacağını düşünüyorlardı.
    
Yurtiçi
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yunanistan'ı tıpkı bir asır önce olduğu gibi pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve eylemlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz. Adaları silahlandırmakta vazgeçin, şaka yapmıyorum.”
•    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Belki önümüzdeki günlerde Doğu Akdeniz gazının da Türkiye üzerinden pazarlara ulaşmasıyla alakalı yeni adımlar atılabilir” dedi.
•    Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarında biriken miktar 26 milyar TL artarak 930,1 milyar TL oldu. 
•    TCMB’nin verilerine göre yabancılar geçen hafta 129,4 milyon dolar hisse alırken, 1,6 milyon dolar tahvil sattı. 
•    Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 213,3 milyon dolar artış gösterdi.
•    TCMB net rezervleri 3 Haziran haftasında 10,5 milyar dolara geriledi.
•    Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlık tarafından, vatandaşların tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemlerinin 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirileceği belirtildi.
•    BDDK, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında; yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması ve yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususunda gerekli adımlar ivedilikle atılacak.
•    Sermaye Piyasası Kurulu yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yurt dışından fon teminini özendirmek, şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gitti. SPK ayrıca Borsa İstanbul nezdinde “Emtia Pazarı” kurulduğunu ve altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığını duyurdu.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!