Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD100522.png

Günlük Forex Bülteni

Bostic’in Açıklamaları, Tahvil Faizlerini Geri Çekti!

Hafta sonunda açıklamalarda bulunan eski ve yeni Fed yetkililerinin 75 Bp.’lık faiz artırımlarının dışlanmaması gerektiğine yönelik söylemleri ile yeni haftanın ilk işlem gününe de, ABD tahvil faizlerinde ralliler ile başladık. 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3.30 ile 2018 Kasım ayından bu yana, 5 yıllık tahvil faizi de yüzde 3.10 ile 2008 Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeleri test etti. Dolar Endeksi’nde de, 2002 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeler test edildi. Akşamüzeri ise Atlanta Fed Başkanı Bostic: 50 Bp’ın üzerindeki artırımları yapmaya gerek görmediğini ve 2023 sonuna kadar Fed’in yüzde 2.0 ile 2.5 arasında tanımlanan nötr aralıkta bir yerde olması gerektiğini belirtti. Bostic’in “güvercin” açıklamaları sonrasında tahvil faizleri geri çekildi. Akşam saatlerinde Fed tarafından yayımlanan Finansal İstikrar Raporu’nda ise: Ukrayna’da devam eden savaş ve yüksek enflasyonun finansal sisteme yönelik başlıca riskler oluşturduğu, bu doğrultuda; finansal piyasalarda yüksek oynaklık ve piyasa likiditesi üzerinde bazı baskılar yaşandığı vurgulandı.

Fed ve ECB gibi majör merkez bankalarından beklenen sıkılaştırmanın yanı sıra, dün Rusya’da “Zafer Günü” olmasından dolayı dikkatler; Rusya Lideri Putin’in yapacağı açıklamalardaydı. Putin, beklentilerin aksine, dünkü açıklamasında Ukrayna’ya karşı seferberlik ilan etmedi. Putin, önceki açıklamalarına benzer bir şekilde: Askeri operasyonun, Rusya sınırlarını savunmak için gerekli olduğunu söyledi. Putin, ayrıca: Askeri operasyonun başarıya ulaşacağından kuşkusu olmadığını belirtti.

Diğer yandan, AB’nin yanı sıra; G7 ülkelerinin de Rus petrolünün ithalatını durdurma yaptırımı uygulamasına, Rusya cephesinden açıklama geldi. Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: Rus petrolünün üretiminin ve yeni alıcı sayısının arttığını söyledi. 

Risk Alma İştahı, Tahvil Faizlerindeki Geri Çekilmelerden Nemalanmaya Çalışıyor!

Yeni işlem gününe de zayıf başlayan piyasalarda, ABD tahvil faizlerindeki geri çekilmelerin etkisi ile bir miktar toparlanma çabası görmekteyiz. Gün boyunca yine; Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvimde; Türkiye’den İşsizlik Oranı, Almanya’dan ZEW Ekonomik Hissiyatı ve ABD’den EIA Kısa Vadeli Enerji Görünümü Raporunu takip edeceğimiz günde, ayrıca; son yılların en yüksek seviyelerine tırmanan tahvil faizlerinde görülebilecek yeni hareketler de piyasalarda oynaklıklara neden olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

 

Yusuf Kavak -  Araştırma Müdürü

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!