Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXYDaily.png_10.03.2022.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya Tarafının, Müzakere Yoluyla Hedeflerine Ulaşmanın Daha İyi Olacağına Yönelik Söylemi; Küresel Risk Alma İştahını Artırdı!

Küresel tarafta dünkü işlem gününde de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin önceki gün yaptığı: “NATO’ya üyelik konusunda artık ısrarlı değiliz” şeklindeki söyleminin etkileri ile risk iştahında kısmi toparlanmalar ile başladık. Ancak, Çin tarafında; önceki gün Nikel işlemlerinde Short Squeeze’a(açığa satış  yapan ve satış pozisyonu açanların, yükseliş karşısında stop out riskinden kaçmak için pozisyon değiştirmeye zorlanması) maruz kalan Dünya’nın en büyük Nikel üreticisi Tsingshan’ın patronu Xiang Guangda’nın 6-8 Milyar Dolar civarında zarar ettiğine dair haber akışları ile borsada yaşanan çalkantı, Asya seansında küresel piyasalarda da bir miktar paniğe neden oldu. İlerleyen saatlerde, Rusya tarafında Kremlin ve Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen: “Müzakereler yoluyla hedeflerimize ulaşmamız daha iyi olur” şeklindeki açıklamalarla risk iştahında hızla artışlar görüldü. Borsalar yükselirken, güvenli liman varlıkları ve jeopolitik riskler kaynaklı fiyatı artan ürünlerde satışlar ortaya çıktı.

İlerleyen saatlerde, Avrupa Birliği’nin; Rus denizcilik sektörü, bazı yetkililer ve oligarklar ile üç Belarus bankasının Swift sisteminden çıkartılmasına yönelik ek yaptırımları onaylaması, kısa süreli bir tedirginliğe neden olurken, Almanya’nın; Rus Sberbank’ı swiftten çıkartma, petrol ithalatı ve bazı limanlara erişime yönelik AB yaptırımlarına karşı çıktığına dair haber akışı kritikti.

Yeni Günde, Jeopolitik Meselelere Dair Gelişmelerin Yanı Sıra; ECB Kararları, Lagarde’ın Açıklamaları ve ABD TÜFE Rakamları da Hayli Kritik Olacak!

Bugünkü işlem gününe de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. Ekonomik takvimde de; Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın Para Politikası toplantısından çıkacak kararlar, açıklanacak olan projeksiyonlar ve ECB Başkanı Lagarde’ın basın toplantısındaki nüanslar, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) verileri ile birlikte; küresel çapta fiyatlamalar üzerinde direkt etkili olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!