Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-100223.png

Günlük Forex Bülteni

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey Perşembe günü Birleşik Krallık Hazine Komitesi önünde ifade verirken, merkez bankasının ülkedeki enflasyonun 2023'te hızla düşmesini beklediğini söyledi. BoE baş ekonomisti Huw Pill, ek para politikası sıkılaştırmasının henüz gelmediğini belirtti. Pill ayrıca, BoE'nin İngiltere'nin ekonomik faaliyetinin uzun bir zayıflık döneminden geçeceğini tahmin ettiğini belirtti. BoE MPC üyesi Silvana Tenreyro da yaptığı konuşmada önümüzdeki süreçte faiz indirimi yapılabileceği düşüncesinde olduğunu belirtti.
Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) Perşembe günü yayınladığı ön raporuna göre, Almanya'da tüketici fiyatları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,7 arttı. Aralık ayında enflasyon %8,6 oranında artmıştı. Rakam %8.9’luk piyasa beklentisinden daha düşük. Aylık bazda TÜFE Aralık ayına göre %1 arttı. AB uyumlu tüketici fiyatları endeksi yıllık bazda %9,2 ve aylık bazda %0,5 arttı.
ABD'de ilk işsizlik başvurularının sayısı 4 Şubat'ta sona eren haftada 13.000 artarak 196.000'e yükseldi. 4 haftalık ortalama, bir önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 2.500 azalarak 189.250 oldu.
ABD Temsilciler Meclisi, Çin'i casus balonu nedeniyle oybirliğiyle kınadı
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Twitter'da yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonu sırasında sebep olduğu yıkımın bedelini ödemesi gerektiğini söyledi.
Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah ve tank sağlama kararları sonucunda Rusya’nın askeri teçhizat üretimini artırması gerektiğini söyledi.
Dünya Bankası, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye için 1 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağlanacağını duyurdu.
Çin'de yıllık enflasyon Ocak ayında %2,1 olarak gerçekleşti. Aralık ayına göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %0,8 arttı. Gıda fiyatları Ocak 2022'ye göre %6,2 ve Aralık ayına göre %2,8 artarken, gıda dışı fiyatlar sırasıyla %1,2 ve %0,3 arttı. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Ocak'ta yıllık bazda %0,5 olan beklentinin üzerinde %0,8 düştü. Aylık bazda üretici fiyatları %0,4 düştü.
Japonya'nın üretici fiyat endeksi (ÜFE), Ocak ayında yıllık bazda %9,5 arttı. Aralık ayında görülen yıllık değişime göre ÜFE %0,7 azalarak piyasa beklentilerinin bir miktar altında kaldı. Rakam aylık bazda değişmeden kaldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!