Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-101122.png

Günlük Forex Bülteni

New York Fed Başkanı John Williams, bugün yaptığı konuşmada fiyatlardaki son artışa rağmen uzun vadeli enflasyon beklentilerinin sabit kaldığını, ancak fiyat artışlarının geleceği konusunda daha fazla belirsizlik olduğunu söyledi. Williams, “İyi sabitlenmiş enflasyon beklentilerini korumanın önemi, modern merkez bankacılığının temel ilkesidir” dedi. Williams, ABD ekonomisine veya para politikasına ilişkin görünümü hakkındaysa yorum yapmadı.
ABD Mortgage haftalık başvuru hacmi geçen hafta bir önceki haftaya göre %0,1 düştü. 30 yıllık sabit faizli ipotekler için ortalama sözleşme faiz oranı %7,06′dan %7,14′e yükseldi. Ev satın almak için ipotek başvuruları haftalık %1 arttı. Bu büyük bir hareket olmasa da, altı haftadaki ilk artıştı. Ancak satın alma talebi bir yıl öncesine göre hala %41 azalmış durumda ve yedi yılın en düşük seviyesine yakın. Bu dönemde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı da %6,37'den %6,40'a çıktı. MBA Ekonomi ve Endüstri Tahmininden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joel Kan, mortgage oranlarının Fed’in yüksek enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırmaya devam edeceğinin sinyalini vermesinin ardından geçen hafta yükseldiğini belirtti.
Avrupa Birliği müzakerecileri Salı akşamı karayolu taşımacılığı, tarım, binalar ve atık gibi sektörler için bağlayıcı emisyon azaltma hedefleri için bir anlaşma imzaladı.
Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketen ülkesi olan Çin'deki karantinalardan kaynaklanan ekonomik gerilemeye odaklanılmasıyla düştü. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler, Çin’de sıfır-covid politikasına uygun olarak karantina ve diğer önlemleri uygulamaya devam ederken, taleple ilgili endişelerden kaynaklandı. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günü geç saatlerde ABD ham petrol stoklarında 5,6 milyon varilin üzerinde artış tahminini bildirdi. Beklenenden fazla stok artışı, ham talepte düşüşe işaret ederek fiyatları aşağı çekiyor.
Çin'in yıllık tüketici enflasyon oranı Ekim ayında piyasa tahminlerinin altında %2.1'e geriledi. Rakam, hem gıda hem de gıda dışı fiyat artışındaki yavaşlama sayesinde Eylül ayındaki 29 ayın en yüksek seviyesi olan %2.8'den geriledi. Ulusal İstatistik Bürosu, gıda fiyatlarının Eylül ayındaki %8,8'lik artışa kıyasla Ekim ayında yıllık %7 arttığını ve gıda dışı enflasyonun %1,5'ten %1,1'e düştüğünü açıkladı. Çin'de gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon önceki aya göre değişmeden %0,6 arttı. Aylık bazda, tüketici fiyatları endeksi Eylül ayındaki %0,3'lük okumadan Ekim'de %0,1 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!