Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

dx070122.png

FX Günlük Bülten

ABD’de, İşsizlik Oranı Yüzde 3.9’a

Geriledi! Küresel tarafta, bir yandan; Omicron vakaları kaynaklı hızla devam Covid-19 Pandemisinin sosyal ve ekonomik sonuçları takip edilirken, diğer yandan da; geçtiğimiz Çarşamba akşamı açıklanan FED/FOMC tutanaklarında yer alan oldukça şahin ifadelerin, tahvil faizlerini hızla yükselterek piyasalarda oluşturduğu çalkantı izlenmekte. Küresel çapta hızla artan Covid-19 vakaları sonrasında bazı ülkeler yeni tedbirler alırken, bazı ülkeler ise karantina sürelerini kısaltıp, seyahat yasaklarını da kaldırıyor. Almanya’da Başbakan Olaf Scholz, eyalaet liderleriyle alınacak tedbirleri görüşmek için Cuma günü toplantı yaptı. İsrail ise, daha önce kırmızı listeye aldığı tüm ülkelerin seyahat yasaklarını kaldırdı. Ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerden İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi; Aralık ayında senelik bazda gösterdiği yüzde 9.8’lik artışla son 14,5 yılın en yükseğine çıktı. Euro Bölgesi Aralık ayı senelik TÜFE oranı ise; yüzde 5.0 seviyesine çıkarak, Euro Bölgesi’nin oluşturulmasından bu yana en yüksek seviyesini yeniledi. ABD tarafında ise tüm dikkatler, küresel çapta da önem arz eden Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı’ndan oluşan iş istatistiklerindeydi. Aralık ayına ait bu verilerden; Tarım Dışı İstihdam 199 Bin kişi ile 400 Binlik beklentinin hayli altında kalmasına karşın; İşsizlik Oranı yüzde 3.9’a geriledi. Enflasyon Görünümü açısından önemli olan Ortalama Saatlik Kazançlar verisi ise yüzde 0.4’lük beklentinin üzerinde artış gösterdi. Avrupa Merkez Bankası adına açıklama yapan Baş Ekonomist Philip Lane; Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun sene sonuna doğru geri çekilmesini beklediğini söylerken, ABD Merkez Bankası adına konuşan San Francisco FED Başkanı Mary Daly ise: FED’in bilanço küçültmeye, 1-2 faiz artırımı yaptıktan sonra başlayabileceğini söyledi. İç tarafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), 17 Aralık'ta yaptığı beşinci doğrudan döviz satışı müdahalesinin büyüklüğünün 2,12 Milyar Dolar olduğunu duyurdu. TCMB, 1 Aralık'taki ilk döviz müdahalesinde 844 Milyon Dolar, ikinci müdahalesinde 504 Milyon Dolar, üçüncü müdahalesinde 687 Milyon Dolar ve dördüncü müdahalesinde 3,12 Milyar Dolarlık döviz satmıştı. TCMB ayrıca, “Banka Kredileri Eğilim Anketi”nin sonuçlarını açıkladı. Buna göre; 2021 yılının dördüncü çeyreğinde, bankaların genel olarak işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartlar sıkılaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise; Aralık ayının Nakit Dengesi verilerini açıkladı. Aralık ayının Nakit Dengesi 92,1 Milyar TL açık verirken, 2021 yılının tamamı için baklıdğında Nakit Dengesi açığı 142 Milyar 80 Milyon TL oldu. Yılın sonunda Faiz Dışı Denge ise 12,5 Milyar TL fazlalık verdi. Hafta sonunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Enflasyondaki müsilajı en kısa sürede temizleyeceğiz” derken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise: Önümdeki birkaç ayda enflasyonu tek haneye indireceklerini söyledi.

Yurt İçi Ekonomik Takvimde; İşsizlik Oranı Verisinin Sonucu Takip Edilecek!

Yeni haftanın ilk işlem gününün ekonomik takvimininde; Türkiye ve Euro Bölgesi’nin İşsizlik Oranı verileri takip edilecek. Ayrıca, küresel çapta; Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemi’ye ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının politika hamlelerine dair gelebilecek öngörüler, İç tarafta da; enflasyon ve TCMB’nin bu ayki toplantısına dair öngörüler ile “TL’yi Özendirme Paketi”ne dair olası yenilikler, fiyatlamalar açısından önem arz edecek. **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!