Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-010823.png

Günlük Forex Bülteni

  • Çin'in imalat faaliyetlerinin Nisan ayından bu yana ilk kez daralma bölgesine girdiğini gösterdi.İmalat PMI ekonomistlerin beklediği 50,3 rakamının aksine, Temmuz ayında 49,2 olarak geldi.50'nin üzerindeki bir PMI verisi genişlemeyi gösterirken, 50'nin altındaki bir veri daralmayı gösterir.
  • ABD Hazine Bakanlığı, Dayton Barış Anlaşması’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle aralarında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Zeljka Cvijanovic’in de yer aldığı dört üst düzey Sırp yetkiliye yaptırım uyguladı.
  • Macaristan’da Başbakan Viktor Orban’ın partisi Fidesz milletvekillerinin boykotu sonucu yeterli çoğunluğun sağlanamaması üzerine İsveç’in NATO üyeliğinin oylanacağı parlamento oturumu ertelendi.
  • ABD bankaları ikinci çeyrekte daha sıkı kredi standartları ve hem işletmelerden hem de tüketicilerden daha zayıf kredi talebi bildirdiler.
  • Çin'de konut satışları Temmuz ayında son bir yılın en büyük düşüşünü yaşayarak, politika yapıcıların ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyen emlak sektöründeki yavaşlamaya neden çözüm aradıklarının altını çizdi.
  • Petrol, 2022 başından bu yana en büyük aylık yükselişin ardından sakinleşiyorABD ham petrolü Temmuz ayında yüzde 16 yükseldikten sonra varil başına 82 doların altında çok az değişiklik gösterdi. Fiyatları üç ayın en yüksek seviyesine çıkaran kazançlar, OPEC+'nın üretimi düşürmesinin ardından talebin arzın önüne geçtiğine dair sinyallerle desteklendi. Ek olarak, ABD enflasyonunun düşmesiyle birlikte, dünyanın en büyük ekonomisinin resesyondan kaçınabileceğine dair spekülasyonlar yeniden canlanıyor.
  • Kolombiya Merkez Bankası(Banrep), bir önceki toplantısında ara verdiği faiz artırımlarına, bu toplantısında da faizi değiştirmeyerek devam etti.
  • Asya piyasaları, S&P Global tarafından derlenen Caixin özel anketine göre Çin'in fabrika faaliyetlerinin Temmuz ayında düştüğünü göstermesiyle karıştı

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!