Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

010622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Avrupa tarafında ise petrol ambargosunda anlaşılmasının etkilerini izledik. Konuyla ilgili konuşan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Borell, Rus petrolüne ambargo için varılan anlaşmanın makul bir çözüm olduğu söyledi. Borell ayrıca daha fazla Rus bankasını SWIFT sisteminden çıkarmak Rus ekonomisine daha da zarar vereceğini ifade ederek Rusya’ya karşı yaptırımların vites artıracaklarının sinyalini verdi.
•    ECB cephesinden para politikası yolu hakkında yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. ECB Üyesi ve İtalya Merkez Bankası Başkanı İgnazio Visco, ECB’nin faiz artırımlarına yaz aylarında başlaması ve faiz artırımlarının kademeli bir şekilde ilerlemesi gerektiğini söyledi. Visco ayrıca ECB’nin negatif faiz oranını artık geride bırakabileceğini belirtti. Bir diğer önemli isim olan Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, 50 baz puanlık faiz artışını tartışmaya açık olduğunu ve faizleri nötr seviyeye çıkarmanın yeterli olmayacağını söyledi.
•    ABD Başkanı Joe Biden, ülkede yaşanan yüksek enflasyonu görüşmek üzere ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ile bir araya geldi. ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese, gerçekleşen toplantı hakkında yaptığı açıklamada, ABD ve küresel ekonominin görünümüne odaklanan çok yapıcı bir toplantı olduğunu söyledi. ABD Başkanı Joe Biden, enflasyon ile mücadelede üçlü planını açıkladı. Biden açıklamalarında, enflasyonla mücadele ederken Fed'e karışmayacağını, ancak ekonominin istikrarlı büyümeye geçişine rehberlik ederek, yüksek fiyatların üstesinden geleceğini söyledi.
•    Petrol piyasasında fiyatlamalar OPEC+ koalisyonunun Perşembe günü gerçekleşecek toplantısına çevrildi. Toplantı öncesi WSJ'nin koalisyon üyelerinin Rusya'yı üretim anlaşmasından dışlayacağına yönelik haberi fiyatlarda dalgalanma yarattı.
•    Rus enerji şirketi Gazprom, Hollanda’nın ardından ruble ile ödeme yapmayı reddeden Danimarka’ya da doğal gaz akışının bugünden itibaren kesileceğini duyurdu.    
•    Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde; Almanya İşsizlik Oranı değişmezken, Euro Bölgesi TÜFE Mayıs ayında yıllık yüzde 8,1 ile yeni rekor kırdı. 

Yurtiçi
•    Yurt içinde TÜİK tarafından açıklanacak büyüme verisi günün ana gündem maddesiydi. Türkiye ilk çeyrekte beklentilerin (yüzde 7,1) biraz üzerinde yüzde 7,3 büyüdü. Ticaret Açığı ise Nisan ayında 6,11 milyar dolar oldu.
•    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye'nin olası bir yeni harekâtının bölgesel istikrarı baltalayacağı ve IŞİD’e karşı mücadelede zorlukla elde edilen kazanımları riske atacağı yönündeki endişelerini yineledi. 
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!