Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX1322.png

Günlük Forex Bülteni

Zelenskiy’nin: “Rusya İle Müzakerelerde İstediğimizi Alamadık” Açıklaması, Tedirginliğe Neden Oldu!

Yeni haftaya, önemli Rus bankalarının swift sisteminden çıkartılması ve Rus Merkez Bankası’nın Uluslararası varlıklarına el koyulmasının etkisiyle risk alma iştahı düşük başladık. Rusya Merkez Bankası, likidite çıkışının ve Ruble’de oluşan değer kaybının(dolayısıyla enflasyonist baskının)  önünne geçmek için; Politika Faizi’ni yüzde 9.5’den yüzde 20.0’ye yükseltti. Rusya Maliye Bakanlığı ise, ihracatçıların dış ticaretteki döviz kazançlarının yüzde 80’ini satma zorunluluğu getirirken; Sberbank gibi önemli bankaların Belarus’daki muhabir bankaları üzerinden işlerini çevirmeye çalıştığı görüldü(ki Belarus’un mali ve askeri desteği dolayısıyla; bu ülkeye de yaptırımların gelebileceğine dair haber akışlarını takip ettik). Rusya, ayrıca; Gazprom Bank’ın yaptırımlardan muaf olmasını da fırsat bilerek, Ukrayna üzerinden Avrupa’ya yönelik olarak Gazprom’un Doğal Gaz sevkiyatını devam ettirdi. İlerleyen saatlerde Putin, Döviz cinsinden dış borç verilmesi ve yurtdışı bankalara döviz yatırmalarını da kapsayan bir dizi sermaye kontrolünü imzaladı.

Avrupa Bankaları, Rus bankalarına Swift yaptırımları ve Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarının dondurulması kapsamındaki riskleri(ki Swift yasağı, swap piyasasında ABD Doları cinsinden fonlama maliyetlerinin yükselmesine neden oldu) olumsuz yönde fiyatlarken, dikkatler ise öğlen saatlerinde Belarus’un Gomel şehrinde taraflar arasında başlayan müzakerelere çevrildi.  Görüşmeler konusunda şuana kadar en net açıklama Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’den geldi. Zelenskiy’in: “Rusya ile müzakerelerde istediğimiz sonucu alamadık” açıklaması, yeni günün açılışında risk iştahına bir miktar olumsuz yansıdı.

 Günün devamında da; Rusya-Ukrayna meselesi kritik olacak.  Müzakerelere devam edip edilmeyeceği ve savaş ortamına dair gelişmeler; fiyatlamaları yakından ilgilendirecek. Ekonomik takvimde ise; İmalat PMI’larını takipte olacağız.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!