Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-010223.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Konferans Kurulu Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'de tüketici güveninin Ocak ayında düştüğünü belirtti. Tüketici Güven Endeksi, Aralık ayı için revize edilen 109,0'dan 107,1 puana indi. Aralık ayında Mevcut Durum Endeksi 147,4'ten 150,9'a yükselirken, Beklenti Endeksi 83,4'ten 77,8'e geriledi. Rapora göre 80'in altındaki rakamlar önümüzdeki yıl içinde resesyona işaret ediyor.
Federal Konut Finans Kurumu (FHFA) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD'de mevsimsellikten arındırılmış aylık konut fiyatları endeksinin Kasım ayında bir önceki aya göre %0,1 düştüğünü belirtti.
Birleşik Krallık'ta konut satın alımları için ipotek onayları Aralık ayında bir önceki aya göre %20'nin üzerinde düşerek 35.600'e indi ve art arda dördüncü düşüşü yaptıktan sonra Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı. İngiltere Merkez Bankası tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, bugünün verileri, koronavirüs pandemisi hariç, 2008 mali krizinden bu yana en kötü okumayı gösterdi.
Avrupa Komisyonu'nun Eurostat'ı Salı günü yayınlanan bir ön raporda, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) Euro bölgesinde dördüncü çeyrekte daha da büyüdüğünü ortaya koydu. Veriler, Euro bölgesi genelinde %0,1'lik mütevazı bir artış gösterdi ve rakam blokta sabit kaldı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla, GSYİH Euro bölgesinde %1,9 ve blokta %1,8 arttı. En yüksek büyüme %3,5 ile İrlanda'da kaydedilirken, bunu %0,3 ile Letonya, %0,2 ile Portekiz ve İspanya izledi. Öte yandan, en büyük GSYİH daralması %1,7 ile Litvanya'da, eksi %0,7 ve %0,6 ile Avusturya ve İsveç'te görüldü.
Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Salı günkü raporunda, Aralık 2022'de Almanya'da perakende ticarette takvim ve mevsimsellikten arındırılmış cironun yıldan yıla %6,4 düştüğünü açıkladı. Aylık bazda, rakam %5,3 daha düşüktü. 2022'nin tamamı için okuma, 2021'deki aynı zaman dilimine kıyasla %0,6 düştü. Aralık 2022'de perakende ticarette nominal olarak takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış ciro yıllık bazda %4,2 artarken, Kasım ayına göre %4,8 düştü.
Almanya'da mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Ocak ayında %5,5 olarak geldi ve bir önceki aya göre değişmedi.
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yaptığı açıklamada, ülkedeki asgari ücretin Ocak 2022'ye kıyasla %8 artarak 1000 Euro'dan 1080 Euro'ya çıkacağını duyurdu.

S&P Global'in Çarşamba günü yayınladığı rapora göre, Japon Jibun Bank Flaş İmalat PMI Endeksi Ocak ayında 48.9'a inerek nötr 50'nin altına inerek Japonya'nın imalat faaliyetindeki gerilemeye işaret etti. Olumsuz verilere rağmen, sektördeki iş koşulları Ocak ayında büyük ölçüde istikrar kazandı ve üretim ve yeni siparişler Ekim 2022'den bu yana en yavaş hızda azaldı.
S&P Global tarafından Çarşamba günü yayınlanan son rapora göre, Caixin Çin Genel İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayında 49,2 olarak geldi. İmalat performansı, Aralık ayı verilerine göre biraz iyileşme gösterse de, bu ayki rakam bir önceki okumadan sadece 0,2 puan daha yüksek olmasına rağmen daralma bölgesinde kaldı.
Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü açıkladığı özel verilere göre, ABD'deki ham petrol stokları 27 Ocak'ta sona eren haftada 6,33 milyon varil artarak beklentilerin çok üzerinde arttı. Cushing, Oklahoma'daki rezervlerin 2,72 milyon varil arttığı bildirildi. Benzin stokları 2,73 milyon varil arttı. Damıtılmış ürün stokları ise 1,53 milyon varil arttı.
Avrupa'da vadeli kontratlar için gaz fiyatları, görünüşe göre emtia talebini yükselten, önümüzdeki haftalarda bölgede daha soğuk havaların belirmesiyle birlikte Salı günü yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!