Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX010222.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Tarafta, Azalan Covid-19 Vaka Sayıları; Büyüme Beklentileri Üzerinden Risk İştahını Toparladı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; geçtiğimiz Cuma gününde, Fed fiyatlamalarına gelen kısmi tepkinin devamı ile başladık. Küresel çapta Covid-19 günlük vaka sayılarının, 10 gün önceki 3 Milyon 800 Bin civarındaki zirvesinden 2 Milyon civarına kadar gerilemesi; küresel büyümede Omicron kaynaklı beklenen zayıf seyrin, görece iyileşme gösterebileceği öngörüleri ile risk iştahının toparlandığı görüldü.  

Rusya-Ukrayna geriliminde ise; ABD’nin, Rusya Devlet Başkanı Putin’in yakın çevresini hedef alan yaptırımlar hazırladığına yönelik Fimamcial Tmies’ın iddia ettiği haber kritikti. Keza, İngiltere de; Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırması halinde Kremlin’e yakın şirket ve şahıslara yönelik yaptırım tehdidinde bulundu.

Ekonomik takvimde açıklanan önemli verilerden, Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi, beklentilerin kısmen altında büyüme rakamlarına işaret etti. Almanya’da açıklanan Ocak ayının öncü TÜFE rakamı yüxde 0.4 ile beklentilerin hayli üzerinde artış gösterirken, buna paralel olarak senelik data da yüzde 4.3’lük beklentinin oldukça üzerinde yüzde 4.9 olarak gerçekleşti. Ancak her iki data da, önceki rakamların altında kalarak; enflasyondaki kalıcılık endişelerini kısmen törpüledi. ABD’de açıklanan Ocak ayına ait Chicago PMI datası ise beklentilerden hayli iyi geldi.

Bölgesel Fed Başkanlarının açıklamaları dün de takip edildi. Güvercin isimlerden San Francisco Fed Başkanı Mary Daly; ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonla mücadele etmek için Mart ayı başında faiz oranlarını artırabileceğini söyledi. Ancak Daly, aşırı tepki verme ve politikayı çok hızlı sıkılaştırma konusunda uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi. Kansas City Fed Başkanı Esther George da: Agresif bir bilanço küçültmenin, daha az faiz artışına izin verebileceğini söyledi.

TCMB, Hükumete Açık Mektup Gönderdi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Merkez Bankası kanununun 42. maddesi gereğince; enflasyon hedefinin(yüzde 5) tutturulamaması nedeniyle hükumete açık mektup gönderdi. Mektupa; “TCMB, sürdürülebilir fiyat istikrarını hedefleyen bir çerçevede; kısa vadeli kazanımlar yerine, uzun vadeli ve kalıcı başarı sağlayacak şekilde geniş kapsamlı bir temel para politiksı gözden geçirme sürecini başlatmış bulunmakta, Liralaşma stratejisi bu sürecin asli unsurunu oluşturmaktadır. Liralaşmanın, orta ve uzun vadede enflasyonla mücadelede para politikası araçlarına vereceği destek üç kanalla gerçekleşecektir” denildi. TCMB bu üç kanalı ise, “birincisi; kur korumalı hesaplar ve benzeri araçlar ile TL tasarruflar teşvik edilecek ve getirilerinin alternatiflerine göre geride kalmasına izin verilmeyecektir. İkincisi; TCMB likidite ve karşılık operasyonlarında, TL araçlara geçişin kademeli bir şekilde yönetilmesidir. Üçüncüsü; enflasyon ile mücadelede üretim kapasitesini geliştirerek kalıcı kazanımlar sağlayabilmek için, cari dengeyi destekleyen ve döviz kazandırıcı sektörlere yönelik fonlama ihtiyaçlarının uygun vadelerle Lira cinsinden karşılanabilmesi önem arz etmektedir” şeklinde özetledi.

TÜİK tarafından açıklanan ekonomik veride; Aralık ayının Dış Ticaret Dengesi’nde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49.3’lük artışla 6 Milyar 792 Milyon Dolarlık açık verildi. Aylık bazda Dış Ticaret açığında görülen bu artışa karşın, 2021 yılının tamamını kapsayan Dış Ticaret açığının yüzde 7.5’lik gerileme ile 46 Milyar 130 Milyon Dolar olduğu belirtildi.

Küresel Ekonomik Takvimde; İmalat PMI Dataları Takip Edilecek!

Yeni günde de; bölgesel FED başkanları ve FOMC yönetim kurulu üyelerinden gelebilecek açıklamalar önemli olacak. Ayrıca; Rusya-Ukrayna gerilimi ve Pandemiye dair gelişmeleri de dikkatle izlemede olacağız. Şuana kadar; Avustralya’dan gelen RBA Faiz Oranı Kararı ve Perakende Satışlar veriileri ile başladığımız yeni işlem gününün, devamında; İmalat PMI datalarını küresel çapta izlemede olacağız. Ayrıca, Almanya’dan; Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı ile Kanada’nın GSYİH Değişimi dataları da ilgili para birimleri(Euro ve Kanada Doları) açısından önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!