Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-011222.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Başkanı Powell, enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemeyi büyük ölçüde yetersiz görmesine rağmen, daha küçük faiz oranları artışlarının muhtemel olduğunu belirtti. Powell, merkez bankasının en kısa sürede faiz artırımlarının büyüklüğünü azaltacak durumda olduğunu söyledi. Bununla beraber Powell, para politikasının enflasyonda gerçek ilerleme işaretleri ortaya çıkana kadar bir süre daha kısıtlayıcı kalabileceği konusunda uyardı. Açıklamaların ardından Dolar endeksi 107 direncinden 105.30!a kadar geriledi. ABD borsalarında ise yükseliş yaşandı. 
Fed Çarşamba günü yayınlanan Bej Kitap raporunda, ABD'deki çoğu bölgede tüketici fiyatlarının ılımlı veya güçlü bir hızda arttığını ancak fiyat artışlarının hızının yavaşladığını. Raporda, ekonomik aktivitenin beş bölgede hafifçe arttığı ve enflasyon ve faiz oranlarının faaliyet üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi nedeniyle geri kalanında yatay kaldığı kaydedildi. Düşük ila orta gelirli tüketiciler, yüksek enflasyon nedeniyle daha düşük fiyatlı ürünlere yönelirken, otomobil satışları ve ev satışları düştü. Fed, istihdamın çoğu bölgede ılımlı bir şekilde arttığını da belirtse de işgücü talebinin genel olarak zayıfladığını vurguladı.
ABD Hazine Bakanı Yellen, açık pozisyonların düşmeye başladığına dair işaretler olduğunu söyledi. Yellen, doğru işsizlik oranının ne olduğundan emin olmasa da yüzde 4 aralığındaki oranların sağlıklı görüldüğüne inandığını söyledi. Yellen ayrıca, ülke ekonomisinin beklendiği gibi yavaşlasa da hala sağlıklı bir seviyede çalıştığını kaydetti. ABD'nin yumuşak iniş yapmasının hala mümkün olduğunu belirtti.
ADP Çarşamba günü yayınladığı Ulusal İstihdam Raporunda, ABD özel sektöründeki iş sayısının Kasım ayında aylık 127.000 artışla tahmin edilen 200.000'in ve Ekim ayındaki 239.000'lik artışın çok altında olduğunu bildirdi. Yıllık ücret bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 arttı.
Ekonomik Analiz Bürosu tarafından Çarşamba günü yayınlanan ikinci tahmine göre, ABD ekonomisi 2022'nin üçüncü çeyreğinde yıllık %2,9 ile beklenenden daha hızlı büyüdü.
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki açık iş olanaklarının Ekim ayında bir önceki aya göre 353.000 azalarak 10.3 milyona geriledi.
ABD'de bekleyen konut satışları Ekim ayında bir önceki aya göre tahmin edilenin altında %4,6 düştü. Düşüş, art arda beşinci ayda da devam etti.
Eurostat tarafından Çarşamba günü yayınlanan ön tahmine göre, Euro bölgesinde enflasyon Kasım ayında yıllık bazda %10 seviyesinde gerçekleşti. Aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi %0,1 düştü.
İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından yayınlanan bir ön rapora göre, İtalya'da yıllık enflasyon oranı Kasım ayında piyasa tahminlerini aşarak %11,8 gibi rekor bir seviyeye yükseldi. Aylık okuma, %0,5'lik bir artış gösterdi.
Japonya Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre 1,3 puan düşerek 28,6 oldu. Genel geçim kategorisi, Ekim ayına kıyasla 0,8 puan düşerek 26,5'e inerken, gelir artış endeksi 1,1 puan düşerek 34,2 oldu. İstihdam endeksi 1,9 puan azalarak 32,4'e, dayanıklı tüketim malı alma isteği 1,1 puan azalarak 21,4'e geriledi.
S&P Global tarafından Perşembe günü yayınlanan nihai rapora göre au Jibun Bank Japonya İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), bir önceki aya göre 1,7 puan ve ön okumadan 0,4 puan düşerek Kasım ayında 49 oldu. Kasım 2022 rakamı, iki yılın en düşük seviyesini yakaladı ve sektördeki aktivitede Ocak 2021'den bu yana ilk düşüşe işaret etti.
S&P Global tarafından Perşembe günü yayınlanan nihai rapora göre, Caixin Çin Genel İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım ayında bir önceki aya göre 0,2 puanlık hafif bir artışı temsil ederek 49,4 oldu. En son okuma, üst üste dördüncü ay için 50 puanlık nötr işaretin altında kaldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!