Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY_011021.png

Fx Günlük Bülten

YURT İÇİ

 

Yeniden uzatıldı. TL mevduata teşvik amacı ile getirilen stopaj desteği Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bir kez daha uzatıldı. Düzenlemeye göre teşvik 31 Aralık tarihine kadar geçerli kalacak.

Elektrikte yok, sanayi doğalgazında var. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Ekim 2021 itibariyle nihai elektrik satış fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini duyurdu. BOTAŞ konut aboneleri için gaz dağıtım şirketlerine uygulanan tarife değişmezken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim santralleri tarifesine yüzde 15 zam geldi.

TCMB’nin faiz indirdiği haftada ciddi pozisyon değişikleri yaşanmış. Yurt dışı yerleşikler 24 Eylül haftasında 415 milyon dolarlık tahvil satarken 36 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları ise 2,1 milyar dolar azaldı. Parite etkisinden arındırıldığında ise döviz mevduatlarındaki düşüşün 1,7 milyar dolar olduğu görüldü.

Hazine önümüzdeki ay daha az borçlanma gerçekleştirecek. Borçlanma stratejisinde Ekim ayında toplam 46,2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 40 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlandı. Bir önceki stratejide bu rakam 47,4 milyar TL olarak belirlenmişti.

ISO  imalat PMI sonuçlarını 10:00’da açıklayacak. ITO’nun İstanbul fiyat gelişmeleri de 12:00’de açıklanacak.

 

YURT DIŞI

Sorun ötelendi. ABD’de borç limitine ulaşılması durumunda kamu hizmetlerinin kapanması riskinden şimdilik kaçınıldı; ancak, daha detaylı bütçe yasalarında ABD Kongresi’nde derin görüş ayrılıkları sürüyor. ABD Başkanı Joe Biden, perşembe günü kapanmayı dokuz hafta önleyecek kararnameyi imzaladı.

Enerji Krizi. Avrupa’da doğalgaz ve elektrikte fiyat artışı olarak yansıyan enerji krizi derinleşmek üzere. Konuya yakın kaynaklara göre Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng kamu enerji şirketlerine “ne pahasına olursa olsun tedarik sağlamaları” talimatını verdi.

İşsizlik rakamları hayal kırıklığı yarattı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 25 Eylül’de sona eren haftada 11 bin artışla 362 bine yükseldi. Verinin ardından Fed’in normalleşme sürecini uzatabileceği beklentileri özellikle altında ciddi fiyat değişimleri yarattı. Gün içinde 1722 dolara kadar gerileyen altın günü 1757 dolar seviyesinden tamamladı.

Tüm dünyada PMI verileri takip edilecek. Euro Bölgesi eylül ayı TÜFE verisi 12:00’de açıklanacak. TÜFE’de yıllık %3,3 artış bekleniyor. ABD’de ağustos kişisel gelir, harcamalar verisi 15:30’da eylül Markit İmalat PMI 16:45’te, ISM İmalat ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi eylül verileri 17:00’de açıklanacak. Fed Üyesi Harker 18:00’de, Mester ise 20:00’de ekonomi hakkında konuşacak.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!