Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BİST1000909.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Kocherlakota FOMC öncesi konuştu
FED’in yapacağı Eylül ayı FOMC toplantısı öncesinde konuşan Minneapolis FED Başkanı Kocherlakota faiz artırımına değindi. Kocherlakota faiz artırımına dair muhalif tavrını korudu. Yaşanan gelişmelerin FED’in kısa vadeli faiz oranlarında zaman içinde kendini sıfıra yakın bir düzeyde bulabileceğini hatırlatan Kocherlakota yüzde 2’lik enflasyon hedefinden uzakta olunduğunu ifade etti. Son gelen verilerin ardından istihdam piyasalarındaki görünümden biraz daha emin hale gelen FED’in karşısındaki tek problem enflasyon olarak gözüküyor. Son gelen enflasyon rakamlarında aylık bazda geri baskı hissedilse de yıllık bazdaki görünüm korunmuştu.

İngiltere imalat ve sanayi üretimi verileri takip edildi
İngiltere’de sanayi ve imalat üretimi verileri takip edildi. İmalat üretiminde yüzde 0.8’lik daralma gerçekleşirken beklentiler veride yüzde 0.2’lik artış görülmesi yönündeydi. Sanayi üretimine de negatif görünüm hakimdi. Yüzde 0.4’lük azalış görülen sanayi üretiminde beklentiler verinin yüzde 0.1 artış göstermesi yönündeydi. Kararsız seyrini sürdüren üretim verileri ilerleyen dönemlerde büyüme rakamlarına etki edebilir. Geçtiğimiz dönem büyüme rakamlarında değişim yaşanmayan İngiltere’de ay sonunda açıklanacak büyüme rakamları merakla bekleniyor.

Endekslerde görünüm
Dax’ta yeni ay başlangıcından itibaren yükseliş hareketi görülse de endeks gün içerisinde satış baskısı sürüyor. Gapli açılış yapan endeks boşluğu kapatma isteğinde olabilir. Hareketin sürmesi halinde ise endekste 10200 desteğine kadar baskı sürebilir Yükselişlerde ise 10650 direnci takip edilecek. Draghi’nin parasal genişleme ile ilgili yaptığı yorumlarla yükselişi hararetlenen endeskte görünümün korunması alıcılı seyri destekleyebilir. Yurtiçinde ise hafif alıcılı seyir sürüyor. Gelişmekte olan ülke endekslerindeki olumlu seyirden faydalanan BIST100’de yükselişin devamında 72 bin 800 seviyesinin aşılamaması endeksteki satış baskısını tekrardan gündeme getirebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!