Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BİST02022016.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Geride kalan günün geç saatlerinde açıklamalarda bulunan FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer yapılması planlanan faiz artışları hakkında piyasalara ipuçları verdi. New York’ta konuşan Fischer FED’in küresel gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade ederek küresel büyümedeki yavaşlamaya dikkat çekti. Ayrıca enflasyon oranlarının bir süre daha düşük kalacağını ifade eden Fischer orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşabileceklerini söyledi. Son yapılan FOMC toplantısından gelen açıklamalar ile paralel söylemlerde bulunan Fischer Mart ayındaki artış ihtimallerinin zayıf olduğunu açıkca dile getiriyor. Hem FOMC toplantısında hem de Fischer’ın söylemlerinden çıkarılan ise Mart ayına kadar global risklerin yanında ABD enflasyon rakamlarının da faiz artışı planlamasında büyük önem taşıdıkları çıkarılabilir.

Dün açıklamalarda bulunan Draghi enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize edip parasal genişlemenin Avrupa Bölge ekonomisine katkılarının çok büyük olduğunu ifade etti. Son toplantıda herhangi bir değişime gitmeyen Avrupa Merkez Bankası Mart ayında süreci gözden geçireceklerini ifade etmişti. Gün içerisinde ise Avrupa’dan ÜFE rakamları açıklandı. Aralık ayı rakamlarında beklentilerden fazla düşüş yaşanmasına rağmen işsizlik oranlarındaki 1 puanlık toparlanma görünümü iyileştirdi.

Endekslerde son durum
Dolar endeksi gün içerisinde baskıyı hissetmeye devam ediyor. Haftanın başlangıcından itibaren satıcılı seyreden endekste yeniden 99.00 seviyesinin altına gelindi. 55 günlük ortalama seviyesi olan 98.70 seviyesinden destek bulmaya çalışan endekste baskı 98.50 ve 98.20 seviyelerine kadar sürebilir. Toparlanmanın görülmesi halinde ise 99.00 seviyesinin üzerine gelinmesi yükselişi destekleyebilir. Hedefte ise 99.50 seviyesi her zamanki önemini koruyor. Draghi’nin piyasalara genişlemeci para politikasının artarak  devam edebileceği sinyallerini vermesiyle toparlanan Dax’ta güne satıcılı başladık. 9 bin 750 seviyesinin üzerinde kalıcı olamayan endeks 9 bin 500 desteğine doğru ilerliyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 9 bin 350 seviyesinde hareketlilik duraksayabilir. Toparlanmalarda ise gözler yeniden 9 b in 750 seviyesinin üzerindeki kapanışlarda olacak. Yurtiçinde ise BİST100 satıcılı seyrediyor. Yaklaşık yüzde 0.70 değer kaybeden endekste yakın desteğimiz 72 bin 800 seviyesinde yer alıyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!