Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100_310522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

YURTİÇİ
 Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyondaki yükselişte arz yönlü maliyet artışı faktörlerin ön plana çıktığını ve görünümdeki bozulmanın geçici nitelikte olduğunu düşünüyoruz" dedi.
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "NATO için Türkiye'nin ne denli önemli ve kritik bir ülke olduğu bütün üyelerce yeniden kabul edilirken, bazı üyelerin Türkiye'ye yönelen kimi tehditleri tam olarak takdir edememesi talihsiz bir durumdur. Terör tüm üye ülkelere tehdit oluşturmaktadır ve aday ülkelerin örgüte katılmadan önce bu gerçeği kabul etmeleri gerekmektedir. Gerekli adımları atmamaları halinde Türkiye bu konudaki duruşunu değiştirmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü.
 İsrail, vatandaşlarına Türkiye için seyahat uyarısını yükseltti. İsrail'den gelen açıklamada “Türkiye şu anda İsrailliler için yüksek düzeyde riskli bir ülke” denildi.

KÜRESEL
 Almanya'da enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8.7'e yükseldi.
 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ına yasak getirecek 6. yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı.
 Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderlerinin üzerinde anlaştıkları 6'ncı yaptırım paketi, Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın SWIFT uluslararası ödeme sisteminden çıkarılmasını da içeriyor.
 Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, enflasyonun yavaşlamaya başlamaması halinde Fed'in faiz oranlarını çok daha yukarı çıkarması gerekeceğini söyledi.
 Şanghay yönetimi, salgının kontrol altına alındığını belirterek 1 Haziran'dan itibaren alışveriş merkezlerinin ve mağazaların açılmasına, "düşük-riskli" bölgelerdeki herkesin işlerine dönmelerine izin verilmesini kararlaştırdı.
 Çin'de resmi imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mayıs ayında 49,6 ile Nisan ayına göre toparlanma gösterdi.
*Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!