Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY030821.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

 

Sağlık Bakanlığının son verilerine göre;

1. Doz uygulanan aşı oranı: %66,28

2. Doz uygulanan aşı sayısı: %44,51

Günlük vaka sayısı: 22.898     Günlük Vefat sayısı: 91

 

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan: Türkiye, göz çarpmadan güçlü mali performans göstermeye devam ediyor. 2021 yılında bütçe açığının GSYH'ya oranının yüzde 3,5 olan hedefin altında, yüzde 2,7 olmasını bekliyoruz. Kısa vadeli, dövize endeksli borçlanmaya bağımlılığın azaltılması borç dinamiklerini iyileştirdi. Pandemi ile ilişkili harcamaların düşük tutulması ve yüksek vergi toplama oranı mali dengelerde keskin iyileşmeye yol açtı.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2015'ten bu yana istikrarlı bir düşüş gösteren küresel cari işlemler dengesizliklerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle 2020'de arttığını ve bu yıl daha da artmasının beklendiğini bildirdi.

 

ABD Hazine Bakanlığı, borç limitinin geçerlilik süresinin dolmasıyla ülkenin temerrüde düşmemesi için olağanüstü tedbirleri devreye sokarak bazı borçlanma faaliyetlerini askıya aldı.

 

Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, Fed'in ekonomiye sağlamakta olduğu desteği azaltmaya Ekim ayına kadar başlayabileceğini söyledi. Waller, gelecek iki ayda açıklanacak verilerin istihdamda yeterli, tatmin edici artışa işaret etmeleri halinde varlık alımlarının azaltılmaya başlanmasına destek vereceğini vurguladı.

 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), aralarında Yunanistan, İrlanda, Libya ve İran'ın da bulunduğu 16 ülke ve adayı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle "tüm seyahatlerden kaçının" tavsiyesinin verildiği "yüksek riskli ülkeler" listesine dâhil etti.

 

İngiltere'de 2 Ağustos tarihinden itibaren ülkeye girişlerde, "Yeşil geçiş kartında tam aşılandığını kanıtlayan AB vatandaşlarıyla, aşı kartını gösteren ABD vatandaşları 10 günlük karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

 

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, coronavirüs salgınında durumun öngörülemez olmasına karşın şu anda bir ek bütçe hazırlamayı düşünmediklerini söyledi.

 

JP Morgan, Çin'in regülasyonlarda yaptığı değişikliklere rağmen gelişmekte olan piyasa hisse senetleri için tavsiyesini 'ağırlığını artır' olarak devam ettirdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!