Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XU100-250522.png

Bist-Viop Günlük Bülten

•    Hazine ve Maliye Bakanlığı 9 aylık bono ve 10 yıllık TÜFE'ye endeksli tahvilde ihale öncesi satışla birlikte 13,6 milyar TL'lik borçlanmaya imza attı.
•    NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin coğrafi ve stratejik açıdan kilit, tüm müttefik ülkeler için ise önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak "Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek zorundayız. Türkiye terör saldırılarından en fazla mağdur olan ülke. NATO içinde herhangi bir müttefik ülkeden açık ara daha fazla" dedi.
•    Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara’nın başkanlığındaki İsveç ve Finlandiya heyetleri bugün Ankara'ya gelecek.
KÜRESEL
•     Çin Merkez Bankası'nın 24 büyük finansal kuruluşla yaptığı toplantılarda kredi koşullarının iyileştirilmesi çağrısı yapıldığı ve ucuz finansmanı da içeren belli alanlarda destek taahhüdünde bulunulduğu belirtildi.
•    Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Davos Zirvesi'nde Bloomberg'in sorularını cevapladı. Lagarde para politikasında dönüm noktasında olduklarını, Euro Bölgesi için şu an bir resesyon görmediklerini söyledi.
•    Euro Bölgesi: Mayıs
İmalat PMI 54,4 (Beklenti 54,9 Önceki 55,5)
Bileşik PMI 54,9 (Beklenti 55,3 Önceki 55,8)
Hizmet PMI 56,3 (Beklenti 57,5 Önceki 57,7)
•    İngiltere'de Mayıs'ta S&P Global/CIPS imalat sektörü PMI (Öncü) 54,6 (Beklenti 55,0, Önceki 55,8)
İngiltere'de Mayıs'ta S&P Global/CIPS hizmet sektörü PMI (Öncü) 51,8 (Beklenti 57,0, Önceki 58,9)
•    ABD'de Mayıs'ta S&P Global imalat sektörü PMI (Öncü) 57,5 (Beklenti 58,0, Önceki 59,2)
ABD'de Mayıs'ta S&P Global hizmet sektörü PMI (Öncü) 53,5 (Beklenti 55,4, Önceki 55,6)
ABD’de yeni konut satışları Nisan'da yıllıklandırılmış bazda 591 bine geriledi. (Beklenti 750.000, Önceki 763.000)
•    ABD yönetimi, Rusya'nın ABD'li yatırımcılara tahvil ödemelerini yapmasına izin veren ve 25 Mayıs Çarşamba günü sona erecek istisnanın uzatılmayacağını bildirdi.
•    Yeni Zelanda ülkede yüksek seyreden enflasyonla mücadele etmek için politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 2'ye çıkardı. Banka faiz artışlarının devam edeceği sinyalini de verdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!