Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BİST_18042022.png

Bist-Viop Günlük Bülten

TL CİNSİNDEN BELİRLENEN ZORUNLU KARŞILIKLARA %0 FAİZ!

Küresel tarafta haftanın son işlem gününde birçok ülkede Paskalya tatili olmasından dolayı sakin bir seyir hakim oldu.

Yurt içi tarafta Borsa İstanbul’da TCMB faiz kararı sonrası son işlem gününde yatay seyir gözlendi. Ayrıca Hazine’nin açıkladığı verilere göre Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi Mart ayında 68,97 milyar TL açık verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar TL’lik ihracatçı ve 50 milyarlık turizmci kredisinin fonlanmasının Türkiye Merkez Bankası (TCMB) tarafından sağlanacağı açıklandı. Bu açıklamalar doğrultusunda Hazine Bakanı Nurettin Nebati’den gelen açıklamalar enflasyonist baskı yaratmayan kredi büyümesini önemsiyoruz şeklindeydi.

Hafta sonu ise TCMB tarafından önemli açıklamalar geldi. TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz/nema oranı %0 olarak belirlendi ve Yurt içi yerleşik gerçek kişilere ait hesapların dönüşümüne bağlı olarak TL zorunlu karşılıklara ilave faiz/nema ödenmesi uygulamasına son verildi. Bu haber bugünkü açılışta Bankacılık Endeksini negatif etkileyebilir. Ancak piyasadaki pozitif seyrin devam ettiğini ve yatırımcıların olası geri çekilmelere karşı temkinli iyimser duruşlarını koruduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!