Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DXY12.12.png

Piyasalarda Bugün Ne Oldu ?

Ekonomimiz 3. Çeyrekte Daraldı
15 Temmuz darbe girişi sonrası ülkede yaşanan durgunluk, üretim verilerinden sonra büyüme rakamlarında da kendini gösterdi. Ekonomimiz 27 çeyrek sonra ilk defa daralma gösterdi. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2016 yılı 3. çeyrekte Türkiye ekonomisi, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.8 gerileme kaydetti. Sektörel bazda baktığımızda, tarım sektörü yüzde 7.7, sanayi sektörü yüzde 1.4 ve hizmetler sektörü yüzde 8.4 azalırken, inşaat sektörü, konut kredilerindeki indirimin etkisiyle yüzde 1.4 artış gösterdi. Harcamalar yönünden baktığımızda ise hane halkı harcamalarının yüzde 3.2, özel sektör yatırımlarının yüzde 0.6, ihracatın ise yüzde 7 daraldığını görüyoruz. Büyüme rakamını bu seviyede tutan ise devlet harcamaları olmuş. Kamu harcaması geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 23.8 artış gösterdi.
Açıklanan rakamı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomide yaşanan daralmanın geçici olması için gereken tedbirleri aldıklarını belirtti. TÜİK’in hesaplama yönteminde yaptığı değişikliğe değinen Şimşek, yöntem değişikliğinin uluslararası normlara uygun olduğunu ve Avrupa Birliği ülkelerinin 2014 yılından bu yana bu sistemi esas aldığını hatırlattı. Yurtdışı kaynaklı gelişmelerin de etkili olduğu büyüme rakamında, darbe girişimi ve terör olaylarının turizm gelirlerinde daralmaya sebep olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı, elverişsiz koşulların tarımsal üretimi sınırladığını, kamu tüketiminin güçlü desteğine rağmen son gelişmelerin yurt içi talep ve ihracatı daralttığını ifade etti.
Şimşek, ekonominin şoklara karşı dayanıklı olduğunu ispatladığını, sağlam kamu maliyesi ve sağlıklı bankacılık sektörü ile uygulanmakta olan yapısal reformların ekonomiyi şoklara karşı daha dirençli hale getirdiğini vurguladı.

Küresel Piyasalar Dikkatini ABD’ye Çevirdi
Geride kalan haftada sakin kalan ABD cephesinde bu hafta gündem oldukça yoğun. Çarşamba günü sonuçlanacak toplantı öncesinde piyasalar bu toplantıdan gelecek bir faiz artırımına inanmış durumda. Fiyatlamalara da dahil olan bu gelişmenin dışında gözler revize edilecek olan 2017 yılı projeksiyonlarında olacak. Geçtiğimiz toplantılarda önümüzdeki yıl için iki adet faiz artırımı beklentisi içerisinde olan üyelerin yeni yıldan ne bekledikleri fiyatlamanın yönünü belirleyecek. Trump ile birlikte enflasyon beklentilerinde görülen yükseliş hareketi Fed’in elini rahatlatmaya devam ediyor. Üyelerin geçtiğimiz dönemlere kıyasla daha fazla faiz artışı beklentisi içerisinde olması dolar endeksinde yeni bir rallinin başlangıcını yapabilir.
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!