Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BRENT12.12.png

BRENT PETROL

Hafta sonu Viyana’da gerçekleştirilen OPEC-OPEC dışı üretici görüşmesi, petrol fiyatlarının haftaya gap’li bir başlangıç yapmasını sağladı. Anlaşmanın detaylarına dönecek olursak, OPEC dışı 11 üreticinin 558 bin varil üretimi azaltma kararı aldığını görüyoruz. Burada 300 bin varillik kesintiyi Rusya karşılayacak ve geriye kalan 10 ülke ise toplamda 258 bin varil kesintiye gidecek. Anlaşma sonrası petrol fiyatları yüzde 5’in üzerinde değer kazanımı kaydetti. Ocak ayında başlanacak uygulama sonrası kademeli bir şekilde küresel üretimden 1.758 milyon varil kesinti yapılacak. Küresel arz fazlasını tamamen ortadan kaldıran bu anlaşma, fiyatlamalara istikrar kazandıracak adım olarak öne çıkıyor.

Teknik olarak ise 55 doların üzerini pozitif bölge olarak düşünebiliriz. Hareketlilik bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece 57.40-58.00-58.75 denemeleri görebiliriz. Geri çekilmelerde ise 56.50-56.00-55.70 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!