Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY010721.png

Günlük Bist/Viop Bülten

Önemli Gelişmeler...

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Elde edilen yeni veriler ışığında BioNTech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur.

 

Koca: 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımızla sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. doz aşılarını olmak üzere randevu alabilecek.

 

TÜİK tarafından yayımlanan veriye göre,  Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 20 artışla 4,13 milyar dolar gerçekleşti. Ocak-Mayıs dönemi itibariyle ise; dış ticaret açığında yüzde 13'lük gerileme kaydetti.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Fiyat İstikrarı Komitesi'nin kuruluşuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada: komitenin kuruluşuyla hiçbir şekilde Merkez Bankası'na müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.

 

Elvan: İç talebin kontrollü şekilde devam etmesi ve turizm gelirleriyle birlikte ödemeler dengesinde sorun görmüyoruz. TCMB sıkı para politikası duruşunu durdurdukça başarı da gelecek. Büyüme hedeflerinden vazgeçmeden enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz.

 

Elvan, ekonomi reform programında yer alan iki KGF teminatlı programın Temmuz'da hayata geçirileceğini söyledi.

 

Elvan: Gerekmesi halinde makro ihtiyati tedbirleri uygulayacağız. Yatırımların teşviki için yenilikçi politikalar devreye girecek. KGF'nin teminat verirken gözeteceği hususlar değişecek. Haziran sonuna süre koyduğumuz 35 eylem planı başlığından 31'ini tamamladık.

 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Vatandaşlarımız Antalya’yı cazip bir destinasyon olarak görüyor, bu turizmin devamı için çalışacağız.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Suriye'de siyasi süreç ve sahada sükûnetin devamı için Rusya’yla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ne kanal İstanbul’un Montrö anlaşmasına, ne de Montrö anlaşmasının Kanal İstanbul’a etkisi var.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!